Gruntowy wymiennik ciepła – optymalizacja i harmonia w Twoim domu

Data utworzenia: 2018-10-03 13:05:05 Aktualizacja: 2018-10-14 15:04:56

Gruntowy wymiennik ciepła to idealne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy cenią sobie, jakość i optymalne wykorzystanie ciepła, które dostarczane z zewnątrz znacznie ogranicza koszty ogrzewania. Montowany w postaci płytowej, rurowej lub żwirowej jest także doskonałym narzędziem gwarantującym stabilny, równomierny dopływ świeżego powietrza do budynku przez cały rok. Gwarantuje świeżość niebywały komfort użytkowania. W okresie zimowym, kiedy należy ogrzewać gospodarstwo, to idealne rozwiązanie bazujące na funkcji wstępnego ogrzewania, a w przypadku zastosowania gruntownika żwirowego także nawilżania powietrza. To, co tworzy także gruntowy wymiennik ciepla to funkcja, która rewelacyjne sprawdza się w okresie letnim – upalnym, gdzie wysoka temperatura na zewnętrz sprawia, że wnętrze naszego budynku także szybko się nagrzewa. Stosując, GWC mamy dostęp do schłodzonego i świeżego powietrza, które sprawia, że zyskujemy bardzo dobre samopoczucie. Gruntowy wymiennik ciepła tak zastosowany staje się dla nas swoistą klimatyzacją. Warto ponadto pamiętać, że koszt instalacji takiego urządzenia jest niższy od zastosowania tradycyjnej formy klimatyzacji. Gruntowy wymiennik ciepła gwarantuje optymalne rozwiązania dla Twojego domu. W zimie stosowany, jako źródło ogrzewania – mroźne, zimne powietrze z zewnętrz zanim dostanie się do budynku jest wstępnie ogrzane, natomiast w lecie GWC idealnie sprawdza się tworząc specyficzny mikroklimat w naszym domu.

 

Dlaczego warto zainstalować gruntowy wymiennik ciepła?

  • Jest to optymalne rozwiązanie gwarantujące regulację powietrza w Twoim domu. W zimie ogrzewa w lecie zapewnia idealną klimatyzację domowej przestrzeni.
  • To ekologiczne i naturalne źródła otrzymywania ciepła, które wspomaga regulację wilgotności w domu przez cały rok.
  • Dzięki GWC następuje filtracja wstępna powietrza.

Rodzaje Gruntowego Wymiennika Ciepła

  1. Rurowy – tak skonstruowany wymiennik ciepła jest gwarancją komfortu użytkowania. Przy instalacji należy pamiętać o odpowiednim umieszczeniu rur. Powinny one znajdować się na odpowiedniej głębokości oscylującej na granicy 1, 5 m. pod ziemią Jest to ważne, ponieważ tam temperatura wynosi ok. 8 stopni. Zainstalowany GWC rurowy sprawi, że zimą, kiedy temperatura drastycznie spada i długo się utrzymuje GWC będzie ogrzewać do temper około +2 stopnie celsjusza. Jest to dobre rozwiązanie , gdy coraz częściej obserwujemy, że zimy w naszym kraju stają się coraz bardziej mroźne i temperatura spada poniżej – 20 utrzymując się przy tym przez długi okres czasu. Natomiast latem, gdy doświadczamy upałów a powietrze staje się bardzo suche GWC może nam ochłodzić powietrze do około 17, 5 stopnia.
    Gwarantuje to niebywały komfort użytkowania i świetną domową klimatyzację. Gruntowy rurowy wymiennik ciepła zakładamy wokół domu w formie pierścienia. Stosując jedną rurę, która biegnie wzdłuż całego budynku z zachowaniem odpowiedniej odległości pomiędzy budynkiem a instalowaną rurą w granicy ok. 2 m. W projekcie takiego wymiennika winno się także przewidzieć odpływ studzienki zbierający kondensat. To właśnie w jego kierunku należy montować cały zespół rurociągu pamiętając o zachowaniu spadku. Doskonała, jakość wykonania sprzętu do montażu będzie gwarantem realizacji wszystkich funkcji GWC.
  2. Żwirowy - Ten typ wymiennika bazuje na naturalnym materiale w postaci żwiru. Umieszczone w gruncie złoża naturalnego, płukanego żwiru gwarantując doskonała, jakość ubytkowania. Powietrze, które przepływa przez żwir latem ochładza nam powietrze natomiast zimą, gdy powietrze jest zmrożone żwir ogrzewa, ociepla i nawilża je. W ten sposób powietrze, które dostaje się do domu jest już w innej postaci. Jest wstępnie ogrzane, przez co mamy inny komfort mieszkania. Istotną cechą zastosowania żwirowego wymiennik ciepła są jego właściwości filtrujące powietrze w taki sposób, aby nie przedostały się do niego bakterie, pyłki czy kurz.
    To niewątpliwe ogromna zaleta tego rodzaju wymiennika. Dzięki niemu mamy dostęp do zdrowego, wolnego od drobnoustrojów, alergenów czy zanieczyszczeń biologicznych, grzybów powierza. Uzyskujemy świeże i czyste powietrze. Kolejną cechą takiego wymiennika są jego właściwości odnawialne Naturalne złoża żwiru umieszczone w rodzimym gruncie szybko się regenerują. Za jego instalacją przemawia także łatwość konstrukcji, budowy a co za tym idzie jego instalacji a także stosunkowy niski koszt ze względu na szeroką dostępność naturalnych złóż żwiru. Może on być, zatem stosowany powszechnie, jako doskonale źródło przede wszystkim wentylacji, ale także klimatyzacji i termo wentylacji.
  3. Płytowy – Stosowany przede wszystkim w niewielkich instalacjach wentylacyjnych. To jedna z najbardziej wydajnych form korzystania z gruntowego wymiennika ciepła. Gwarantująca nam latem doskonałe nawilżone i chłodne powietrze, natomiast zimą jest ono odpowiednio nagrzane. Jego budowa jest modułowa, wielopłaszczyznowa, dzięki czemu możemy wykonać, uzyskać układ dla obróbki powietrza wentylacyjnego o wydajności od 2000 – 30000 m3/h. Charakterystyczną cechą takiego rodzaju wymiennik ciepła jest jego sposób montażu.
    Może on być w gruncie płytko zamieszczony – 0, 7 poniżej gruntu. Jest to możliwe dzięki dobrej izolacji termicznej i zastosowaniu małej ilości podłoża żwirowego. Co nam to daje? Płytowy gruntowy wymiennik ciepła może być stosowany na terenach gdzie dominuje wysoki poziom wód gruntowych. Skuteczną wymianę ciepła gwarantuje tutaj odpowiednie zainstalowanie, umiejscowienie fali powietrza, która przepływa przez płytowy wymiennik ciepła. Niewątpliwie jest to bardzo dobry rodzaj gruntowego wymiennika ciepła cechujący się praktycznie całościową wymianą cieplną z gruntem oraz ze względu na zastosowany, trwały materiał działa on bez przerwy.